Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, polski autorytet w kwestii dezynfekcji, pisze, że ozon jest gazem niebieskim i występuje w trzech stanach skupienia. Jego cząsteczka O3 jest nietrwała, a jego okres połowicznego rozkładu wynosi tylko 20-50 minut w powietrzu i 1-10 minut w wodzie. Ozon rozpada się wtedy na tlen (O2) i jednoatomowy (O), który jest bardzo silnym utleniaczem, silniejszym niż tlen dwuatomowy. Stosując ozon w zabiegach dezynfekcji pomieszczeń lub wody nie powstają szkodliwe produkty.
Tego o ozonie dowiadujemy się ze źródeł naukowych, a tak po ludzku czym jest ozon?
Ozon to tlen wzbogacony o jeden atom tlenu, który potrafi wiązać się z innymi cząsteczkami robiąc dla nas dobrą robotę.

Co wspólnego ma woda utleniona z odplamiaczami i burzą?

Wszyscy wiemy, jak działa woda utleniona, czyli też dodatkowy atom tlenu, tym razem połączony z cząsteczką wody. Znamy też super moce atomu tlenu w odplamiaczach i proszkach do prania. Taki dodatkowy tlen bardzo łatwo wchodzi w reakcje z różnymi substancjami i możemy łatwo zaobserwować piankę po użyciu wody utlenionej, czy znikanie plam z naszych ubrań. Trudno zobaczyć działanie ozonu, ale możemy go poczuć. Bardzo charakterystyczny zapach po ozonowaniu możemy poczuć spacerując zaraz po burzy. Wyładowania atmosferyczne, zwane piorunami generują ozon, którego zadaniem jest naturalne czyszczenie atmosfery, czyli powietrza, którym oddychamy.

Okiełznane żywioły

Na przestrzeni wieków człowiek uczył się panować nad żywiołami i wykorzystywać je dla swoich korzyści. Ogień, woda, wiatr, ozon pracują dla nas i dla naszego dobra. Ozon możemy już uzyskiwać dzięki generatorom ozonu. Ozonatory wytwarzając dużo małych piorunów, produkują ozon, który użyty we właściwym stężeniu i przez odpowiedni czas niszczy wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza, niweluje niepożądane zapachy. Sprawia, że powietrze, którym oddychamy jest czyste i świeże. Doceniają to przede wszystkim alergicy, którzy to z ulgą oddychają w pomieszczeniach dezynfekowanych ozonem.
Ogromnym atutem ozonu jest pochodzenie z natury, a nie z pracowni chemicznej. Ozon rozkłada się sam, nie pozostawiają żadnych szkodliwych resztek. Ozonowanie to naturalna metoda, dzięki której możemy pozbyć się wielu wrogów naszego zdrowia – z powietrza którym oddychamy i z powierzchni, których nie można umyć lub uprać – jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem.